אקטואלייט, קריירה ויזמות

"21 שנה אני עו"ד ….בתקופת הקורונה המציאות עולה על כל דימיון.." עורכת הדין החיפאית גלית צור מספרת על איך זה להיות עורכת דין ומגשרת בתקופת הקורונה

נכון לכתיבת שורות אלו הכותרות בעיתונות מדברות על חשש אמיתי לחייו של ילד, שאימו נעלמה איתו באמצע משפט גירושים סוער. מעניין אותי לשאול את גלית מה דעתה אך אני מתאפקת. ניכר כי היקף האלימות, עוצמתה והילדים שמעורבים בלא מעט מקרים מעציבים אותה מאד. אם דמיינתם כרישה קשוחה החורצת גורלות אשר מול עיניה עומדים דולרים נוצצים, פספסתם ב-180 מעלות. עו"ד גלית צור היא שילוב של רכות ואסטרטיביות והיא בעיקר מאמינה בתהליכים שבסופם יש מקום לכולם לצמוח מתוכם. היא נשואה לעו"ד עם ארבעה ילדים ויש לה גם תואר מאסטר NLP והסמכה בהתמחות בגישור משפחתי. יש לה גם מופע בשם "מבשלים זוגיות" והיא חברה באגודת ידידי רמב"ם ובין לבין היא מצאה את הזמן להגשים חלום נוסף ולאמץ ילד בפרוייקט נעל"ה. אבל היא בעיקר אמיצה וחדה ונעימה מאד.

תמונה ענת קזולה

יש דיבור חזק היום של אלימות מתגברת בתקופת הקורונה והסגרים, את נתקלת בזה הרבה?

(לוקחת נשימה עמוקה- ספק אנחה) 21 שנה אני עו"ד . חשבתי שראיתי הכל: יש לי מופע בתחום, גמרתי לכתוב את הספר- אבל בתקופת הקורונה המציאות עולה על כל  דימיון. הנחשפתי לאלימות בכל גווניה ועצימות שגובלת במופרעות . אני נתקלת באלימות פיזית, מילולית, כלכלית, אלימות שקטה (הבן זוג חי בשתיקה רועמת ומשפילה מה שגורם לתחושה אפסיות ומופעל בד"כ כנגד נשים.  למשל אשה שבעלה שמע קולות שאשתו בוגדת בו והתחיל לחפש סימנים.

במקביל נתקלתי במצבי קיצון כאשר הילדים מעורבים ואף מקרים שהם על גבול הטירוף- מקרים שצריך ממש אשפוז בכפייה. מס הפעמים שפניתי לבתי משפט לבדיקת מסוכנות שברה שיא. נכון, הרבה יותר קל להוציא צו הרחקה אבל לדרוש בדיקה שכזו קשה בהרבה. אבל מה עושים שבן הזוג עובר טלטלה נפשית משמעותית? הגעתי לכמה וכמה מקרים, כאשר בצד השני עמדו נשים חזקות, חכמות מצליחות בעלות קריירה משמעותית, וכולן מתארות את אותו הדבר. זהו מצב של חוסר אונים. את מוצאת את עצמך מוציאה צווי הרחקה , גם אם הצד השני לא היה אלים כלפי הילדים , אבל מדובר במצב נפיץ ואין ברירה. בנוסף יש אלימות והזנחה כלפי ילדים. גם פה יש צווים , הרחקות, חקירות נוער.

כל זה מוביל אותנו לסיפור של שירה איסקוב. בטח שמעת על הדיון המתקיים בימים אלו בכנסת לפיו ניתן להגיע להסכם טיעון ללא מעורבות הקורבנות

אני לא פליליסטית אבל אני עורכת דין וזה קשה ומתסכל. המערכת לוקחת את כל השליטה, אין לקורבנות שום סיי (אמירה). אם נעשה הקבלה לדיני משפחה,זו התחושה שאני חשה לפעמים מול הרווחה. שמדובר בסכסוכי משמורת על קטינים. מה שמכריע זה תסקיר עו"ס, בתי המשפט חורצים גורלות לפי עבודה של עו"ס שעובדים בלחץ זמן מטורף ומושפעים מהלחץ וזה הפך לחותמת גומי, ויש תופעה של ניכור והסתה הורית שבאמצע עומדים ילדים ואחד ההורים נפגע פעמיים.פעם אחת מבן הזוג ואז מהילדים. בתסכול הזה אני נתקלת בו המון ולעיתיפ אני חשה חסרת אונים. אני עכשיו מטפלת במקרה של אישה שניהלה הליכים 4.5 שנים בבהד הרבני והגיע לבית משפט עליון והאבא הוא דתי אבל היא יצאה מהדת והילדים נלקחו ממנה. הוא לא ראתה את הילדים ב3 וחצי חודשים. היא סיפרה כי הרווחה לא יכלה יותר לטפל בתיק והעבירה את זה לרשות אחרת. המקרה נפל בין הכסאות ובנתיים היא בלי ילדים, בלי רווחה ,בלי כלום.

דימוי עו"ד לענייני משפחה הוא של כרישים חסרי רחמים. מה דעתך על התפיסה הזו?

כפי שאת בטח יודעת, הספר שלי נקרא "חוקי האהבה" ומורכב מ4 חלקים ומתובל בסיפורים ממקרים שליוויתי. החלק הראשון מדבר על חוקי האהבה, החלק השני הוא עשרת חוקי האהבה שאם באמת מאמצים אותם אפשר להציל כל מערכת יחסים החלק השלישי מדבר על איך אני עושה מייצגת אחרת כאשר זה כן מגיע לגירושים. החלק הרביעי נקרא אור גדול ומביא את הערך שלי למקום. אני באמת מאמינה שניצחון משפטי חשוב אבל לא כמו גדילה וצמיחה מהתהליך. לעולם לא אלווה אישה ואעודד אותה להפחית הכנסה. הניצחון שלי הוא לפגוש לקוחות אחרי שנה ולשמוע שגדלו ונפתחו לחיים טובים יותר.

איפה רוב הזוגות נופלים ומגיעים לגירושים ואפילו מאבקי גירושים?

זה נופל בד"כ על האגו שיוצר ריבים מכוערים. שצד מתנהג בבריונות או להפך היה מוקטן באופן קיצוני בקשר שם זה צץ. אם זה יושב על בגידות- בכלל חגיגה לאגו. יש מקרים שאפשר להגיע לסיום יפה אבל הקשר לא מאוזן שם מתחילה החגיגה- סוחפים את כל המשפחה לעניין כולל הילדים. סיפור לדוגמא, קיבלתי טלפון מבחורה מקסימונת שרצתה להגיע לגישור ומשהו לא הסתדר. יש לי אינטואיציה של שנים וניסיון עשו את שלהם ומשהו לא הסתדר לי. שאלתי עוד כמה שאלות ומיד הבנתי שמדובר בגבר שגילה שהאשה פרטטה עם גבר אחר (שלדבריה אפילו לא שכבה איתו) ומפה התחיל תהליך של שנתיים שהוא מאמלל אותה , רוצה להתגרש ומשחרר ומנסה שוב שיהיו יחד ושוב פונים לגישור. לא קיבלתי אותם לגישור. הסברתי לה שיש תופעה שהנבגד הופך להיות התוקף כך שזה הופך להיות אובססיה ומשהו שאחד הצדדים ניזון ממנו.

את בעד הסכמי ממון ?

מאד והסכמים שעושים נכון והשאלה היא איך מנגישים אותם. ממש לפני הקורונה היתה לי הרצאה עם יובל אבוחצירה שעסקה בדיוק במקרים שקשורים להסכמי ממון . תיארתי סיטואציה בה בעלי ייצג בחור צעיר רווק מבוקש ואמיד. הכנו הסכם ממון ושלחנו אותו אליו ומשם לעו"ד של ארוסתו. החתן לעתיד אמר שהכל בסדר וביקש שהחתימה תהיה אצלנו .עוד לפני שהיא הגיעה , הופתעתי שאין הערות וזה היה הסכם מורכב. ראיתי אותה ומהמבט שלה הרגשתי שאין לה מושג מה קורה בכלל. הרגשתי מגעיל עם זה וישבתי איתה להסביר לה את ההסכם ועם כל סעיף , וככל שאנחנו מתקדמים רואים שזה לא מה שהיא חשבה. היה שם פיצוץ. וחבל. אמרתי לו (לחתן) אם רק היית מנגיש את זה או מתריע שקשה לך עם זה, היינו דואגים לתווך את זה נכון אז זה היה עובר את זה הרבה יותר חלק, וצריך לטפל בהם נכון, איך להעביר את המסר וכדומה. 

מה עומד מולך קודם: הלקוחה שבוכה לך במשרד או הילדים?

תמיד טובת הילדים . אנחנו מחויבים קודם כל לטובת הילדים וגם בית המשפט. אם אני רואה ניגוד אינטרסים חריף וזה בד"כ על הכסף , עדיין בד"כ ההורים מנסים לשמור על הילדים אבל תפקידנו לאזן את המקצועיים. זה תלוי גם בדינימיקה עם הצד השני מבחינת עורכי הדין. אני ביחסים טובים עם קולגות שלי וכאשר מילה היא מילה זה גם מקדם את טובת הלקוחות. אבוי לתיק המנוהל עם אגו של עו"ד. 

יש גירושים יפים בעיניך? 
יש גירושים יפים שאפשר לערוך בהסכמה. ואני עורכת לא מעט כאלו ונתקלת גם במקרים כאשר צד יותר מבוסס נותן מעבר לנדרש לצד השני .

נתקלת בזוגות שחזרו להיות יחד אחרי תהליך גירושים?

בהחלט. נתקלתי במקרים של גירושים שחוזרים לחיות יחד. כן!!! (צוחקת)

את אישה נשואה עם בעל שהוא בעצמו עו"ד. איך זה מרגיש לשמוע סיפורים באמת לא מעוררי אמון במערכת הנישואים ואז לחזור הביתה? זה מנהל אותך?

זה רק גורם לי להעריך יותר, לשמור יותר. אנחנו יחד מ-99 ועובדים יחד. היו שנים יותר קשות, היו שנים יותר נחמדות . ככל שאני נתקלת יותר בצדדים המכוערים של זוגות. אני חוזרת ואומרת "אז הוא לא הרים צלחת-אז מה?!" פרופורציות. 

מסר שאת רוצה להעביר לקוראים: 
המסר שאני אוהבת להעביר באופן כללי והייתי רוצה להנחיל לכל מי שקרוב אלי "תעשה כל יום דבר שמאז ומתמיד מפחיד"

לייעוץ משפטי (שלא נצטרך) וגם הזמנת הרצאות מרתקות : 050-742-7780

תגובה אחת על ״"21 שנה אני עו"ד ….בתקופת הקורונה המציאות עולה על כל דימיון.." עורכת הדין החיפאית גלית צור מספרת על איך זה להיות עורכת דין ומגשרת בתקופת הקורונה״

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s